1971 Gümüşhane de Doğdu. İlk, orta, Lise ve Üniversite Tahsilini Ankarada Yaptı. Hacettepe Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü Mezunu.Kariyerine, sırası İle Aldiana Paradise Aparthotel, Hotel Turquoise, İberotel Palm Garden, Kumköy Beach Resort ve Halen Royal Dragon Hotel de Yiyecek İçecek müdürü olarak devam etmekte.
 

Otelcilik Yiyecek İçecek Eğitim Platformu

 

Garnitürler

V-GARNİTÜRLER

A.GARNİTÜR ÇEŞİTLERİ
Genel olarak ele alındığında akla ilk gelen garnitür çeşitleri şunlardır;
Naturel patates
Fırın ve sote patates
Kızarmış patates
Sebze garnitürleri
Patates ve sebze püreleri
Pilav
Çeşitli hamur işleri

B-GARNİTÜRLERDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
Garnitürler yemeklerin yanında servis edilirken aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekir:

a)Garnitürler tekrarlanmamalıdır:Mönüdeki birkaç tane ana yemek varsa bu yemeklerin garnitürleri tekrarlanmamalıdır.
b)Sebze garnitürleri mevsimine uygun olmalıdır:Sebze garnitürleri mevsimin taze sebzelerinden seçilmelidir.Bu hem ekonomik yönden hem de lezzet açısından önemlidir.
c)Garnitür yemeğe uygun olmalıdır:Gerek sebze ve gerekse diğer garnitürler birlikte servis edilecekleri yiyeceğe uygun olmalıdırlar.Uygunluk insanların damak zevklerine ve yemek kültürüne göre belirlenmiştir.

C-YEMEĞE UYGUN GARNİTÜR BELİRLEME
Balıklarla haşlanmış patates ve mevsim yeşillikleri fırında hazırlanmış etlerle püre, fritözde hazırlanmış et ve tavuk yemeklerine kızarmış patates ızgaralara sebze soteleri uyar.Tava etlerle pilav bazı hamur işleri ile sote sebzeler verilebilir.

D-GARNİTÜR SERVİSİ
Garnitürler yemeklerin hem damak tadını artırmak hem de dekoratif bir görünüm oluşturmaları amacı ile yemekle beraber aynı tabak içinde servis edilirler.Burda dikkat edilecek nokte servis edilecek garnitürün yemekle renk tad ve dizayn uyumu sağlamasıdır.Garnitürler tabağa yerleştirilirken tabağın karşısına, misafire bakacak şekilde simetrik olarak yerleştirilirler.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one