1971 Gümüşhane de Doğdu. İlk, orta, Lise ve Üniversite Tahsilini Ankarada Yaptı. Hacettepe Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü Mezunu.Kariyerine, sırası İle Aldiana Paradise Aparthotel, Hotel Turquoise, İberotel Palm Garden, Kumköy Beach Resort ve Halen Royal Dragon Hotel de Yiyecek İçecek müdürü olarak devam etmekte.
 

Otelcilik Yiyecek İçecek Eğitim Platformu

 

İçecek Maliyet Kontrolu

İçecek Maliyet Kontrolü Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Gelişen teknolojiden yararlanarak, her an hizmete hazır bir şekilde diğer firmalar ile rakabet edebilmek için eğitilmiş personele ve bilgisayara önem vermek gerekmektedir.
Enerji kaynaklarında tasarruf sağlamak, maliyeti düşürmek açısından büyük bir önem
taşımaktadır. Maliyet kontrolü yapılırken malın ilk alışından depoda saklanmasından satışına kadar dikkat etmeli ve endirekt maliyetleri düşürmeye çalışılmalıdır.
Barlarda sayım günlük yapılmalı ve her gün kayıt dışı içki satışının olup olmadığı
kontrol edilmelidir.Eksik bar malzemelerinin bir listesi çıkarılır. Barmen ihtiyaçlarını (Eksiklerini) malzeme talep formuna miktarlarını belirterek yazar ve imzalar. Bu formda diğer formlargibi üç nüsha olarak düzenlenir. Barmenin imzaladığı bu formla malzeme ambarından eksikmalzemeler temin edilir. Talep formunun bir nüshası malzeme ambarında (depoda) , birnüshası barda dosyalanır, son nüshası da muhasebeye gönderilir

İçeceklerin Maliyet Kontrolü

Gerek bağımsız bar işletmelerinde, gerekse konaklama tesislerinin içinde yer alan
barlarda içecek maliyetlerinin kontrol altında tutulması işletmenin kârlılığı için oldukça önemlidir. Konaklama tesislerindeki yiyecek ve içecek departmanlarından en fazla kaçakların olduğu bölüm barlardır. Maliyet kontrolünün doğru yapılması işletmenin gelir düzeyinin artmasına yardımcı olduğu gibi bağımsız bar işletmelerinde diğer işletmelerle rekabet şansını da artırır.
İçeceklerin maliyet kontrol sürecinde; içecek reçetesinin belirlenmesi, içkilerin
maliyetlerlerinin çıkarılması ve giderlerin ilavesiyle birlikte satış fiyatının bulunması yer alır.Bu sürecin her aşamasında doğru ve güvenilir hesaplamaların yapılması maliyet kontrolü açısından önemlidir.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one